וואצ אפ  אינגליש סנטר Call us

לימודי אנגלית לכיתות א' עד יב'

תפריט אנגלית

לימודי אנגלית לכיתות א' עד יב'

לימודי אנגלית לכיתות א' עד יב' חשוב מאוד, לכן הכנו עבור ההורים והילידים מאמר מקיף אשר יעניק לכם מידע רב ובו נרחיב על מה עושים בכל כיתה בבית הספר בלימודי אנגלית מכיתה א' עד כיתה יב'.

אנגלית לכיתה א'

לימוד אנגלית לכיתה א מהווה עניין רב ומייצר המון שאלות אצל הורים רבים כמו לדוגמה : מה הגיל הנכון להתחיל ללמוד אנגלית? האם הילדים בגיל כל כך קטן מסוגלים לקלוט את החומר הנלמד? האם כדאי להתחיל ללמד שפה נוספת עוד לפני שהילד שולט בשפת האם שלו?

לאחר שנים של ניסיון בתחום ואין ספור שיחות עם הורים ולימוד מספר רב של תלמידי כיתה את השפה האנגלית, ניתן להבחין בין שני גרסאות. האחת של הורים שלא מעוניינים כי ילדיהם ילמדו שפה נוספת לפני שילמדו את שפת האם. השנייה של הורים הגורסים כי חשוב מאוד להתחיל אפילו מגיל שנתיים ומעלה. אז מה התשובה?!

על פי משרד החינוך רוב רובם של בתי הספר מתחילים ללמד אנגלית רק בכיתה ג ובנוסף מעט מאוד מתחילים ללמוד בכיתה ב ואפילו בכיתה א.

על פי ניסיון רב שנים ניתן לראות כי ניתן להתחיל בכל גיל ללמד אנגלית אך בפועל מומלץ להתחיל ללמוד בכיתה א בצורה סדירה. זאת כאשר התלמידים כבר מכירים את חוקי הלימודי בכיתות ויודעים מה זה משמעת לימודית וכך ניתן להגיע לתוצאה מהירה ואולטימטיבית.

אנגלית לכיתה ב'

בדרך כלל לימודי אנגלית מתחילים בבתי הספר בכיתה ג', אך תמיד מומלץ להתחיל ללמוד בגיל מוקדם יותר. לכן, כיתה ב' זה בדיוק הגיל המתאים. כאשר הילד כבר התאקלם בבית הספר, רכש מיומנויות למידה והחל לקרוא ולכתוב בעברית זאת בדיוק תהיה ההזדמנות המצוינת להתחיל ללמד אותו שפה נוספת.

מה מיוחד בלימוד אנגלית לכיתה ב'?

לימוד אנגלית לכיתה ב' לרוב יהיה שונה מלימוד אנגלית לכיתות גבוהות יותר. לימוד אנגלית לכיתה ב' צריך להיות הרבה יותר חוויתי וצריך לכלול משחקים ופעילויות שונות. כאשר מלמדים אנגלית לכיתה ב' כדאי קודם כל להתחיל מלימוד האותיות של השפה האנגלית, להתחיל ללמוד אוצר מילים ראשוני ולא להעמיס בכמות החומר הנלמד. לאחר שהילד שולט באותיות וקיבל אוצר מילים ראשוני, ניתן להתחיל ללמד קריאה. חשוב לזכור כי לימוד אנגלית בסיסי זה הינו חיוני ומהווה את בסיס השפה ועל כן הינו בעל חשיבות גבוה מאוד.

אנגלית לכיתה ג'

הרבה הורים מעוניינים שילדיהם יהיו במסגרת לימודי אנגלית לכיתות א' עד יב' כדי שעתידם יהיה מובטח אך חשוב לדעת כי בכיתה ג' ברוב בתי הספר מתחילים ללמוד אנגלית באופן מאוד ראשוני. אנגלית לכיתה ג' מאופיינת בדרך כלל בלימוד של מילים בודדות, צבעים, מספרים ועוד. ישנם בתי ספר אשר בשלב זה מתחילים ללמד אותיות וכתיבה. לימוד האותיות ואוצר המילים הראשוני הינו לשוב ביותר ויש לשים עליו דגש.

למה לשים לב בלימוד אנגלית לכיתה ג'?

כיוון שמדובר בתהליך מאוד ראשוני, חשוב לשים לב כי כל החומר הנלמד נקלט אצל התלמיד. מומלץ לבצע חזרות על האותיות, לחשוף לסרטונים מצוירים באנגלית ולחזור על האוצר מילים. כיוון שאנגלית לכיתה ג' פונה לילדים קטנים, חשוב לשלב בתהליך החזרה על החומר משחקים ועזרים חווייתיים. ניתן לבצע חזרה על האותיות תוך שימוש במשחק הזיכרון או שימוש בדפי יצירה שונים אשר ניתן למצוא באינטרנט. אופציה נוספת היא לשלוח את הילדים לחוג אנגלית אשר יעשה חזרה על החומר ויקדם הלאה.

אנגלית לכיתה ד'

לרוב, בכיתה ד' לימודי האנגלית תופסים תאוצה לקראת אמצע שנת הלימודים. בשלב זה התלמידים כבר יודעים לקרוא ויכולים להתחיל ללמוד את הדקדוק של השפה, לעבוד על העשרת אוצר מילים ולפתח את מיומנות הבנת הנשמע. כיוון שמדובר בשלב חשוב וקפיצת מדרגה חשוב לעבוד עם הילדים גם בבית.

על מה כדאי לעבוד בבית?

כאשר מחזקים אנגלית לכיתה ד' בבית כדאי להקפיד על קריאת טקסטים קצרים, פתרון שאלות לחיזוק הבנת הנקרא, חשיפת הילדים לתוכניות דוברות אנגלית כגון סרטים מצוירים ותרגול החומר שנלמד בכיתה. שיעורי הבית הניתנים בלימודי אנגלית לכיתות ד' בבית הספר בדרך כלל אינם רבים אך חשובים ולכן מומלץ לעזור לילדים בשיעורי הבית במידה ויש צורך. יחד עם זאת, במידה והנכם מרגישים שאתם רוצים לא רק להשאיר את הילדים ברמת כיתה אלא לקדם אותם, מומלץ לשלוח את הילדים ללימודי אנגלית בנוסף ללימודי אנגלית לכיתה ד' בבית הספר.

אנגלית לכיתה ה'

כיתה ה' מאופיינת לרוב ככיתת המפנה בכל הקשור ללימודי אנגלית. בכיתה זו הילדים מבחני במבחני המיצ"ב אשר מטרתם לבדוק את יכולות התלמידים ואת רמת הלימוד של בתי הספר. הידע הנדרש במבחני מיצ"ב אלה הינו בעיקר רמת אוצר המילים, שליטה בהבנת הנקרא, הבנת הנשמע וחיבור משפטים ראשוניים ובסיסיים. אנגלית לכיתה ה' חשוב לתרגם גם בבית.

כיצד נתרגל אנגלית לכיתה ה' בבית?

אם עובדים עם הילדים בבית מומלץ להקפיד על קריאת טקסטים קצרים תוך תרגום המילים החדשות. כמו כן חשוב להקפיד על חשיפה של הילדים לסרטים מצוירים או סדרות לאנגלית על מנת לפתח את הבנת הנשמע שלהם. כמובן שגם ניתן, ואף מומלץ, לתרגל מבחני מיצ"ב משנים קודמות. כאשר  פותרים את מבחני המיצ"ב כדאי להשתמש בכלי תרגום שונים ואף ללמוד את המילים החדשות כיוון שייתכן כי יופיעו במיצ"ב בו ייבחן הילד. במידה והילד שלכם לומד במסגרת פרטית לאנגלית, ניתן לבקש מהמורה לתרגל חומר אשר רלוונטי למיצ"ב.

אנגלית לכיתה ו'

כיתה ו' היא בדיוק כיתת החתך בין היסודי לחטיבה ולכן אנגלית לכיתה ו' מתאפיינת בלחץ גובר על התלמידים. התלמידים חייבים להצליח על מנת להגיע לחטיבה ולהשתבץ בהקבצות הטובות. מבחינת חומר הלימוד ישנו דגש בכיתה ו' על קריאת טקסטים, פתרון שאלות הבנת הנקרא ושליטה בדקדוק הנלמד.

כיצד אוכל לעזור לילד?

על מנת לעזור לילדים עם אנגלית לכיתה ו', כדאי להקפיד על קריאת סיפורים. כאשר קוראים מומלץ לתרגם מילים חדשות ולנסות לשבץ אותן במשפטים על מנת לזכור כמה שיותר. כמו כן חשוב מאוד להקפיד על תרגול דקדוק. מומלץ לחזק את הכללים ולפתור כמה שיותר תרגילים. שימו לב כי אסור לשכוח את הבנת הנשמע ולכן מומלץ להקפיד על חשיפה לתכנים באנגלית

אנגלית לכיתה ז'

כיתה ז' הינה לרוב שנת לימודים מאוד מורכבת. זוהי השנה בה הילדים עולים לחטיבה וחווים המון שינויים ואף קשיים בהיבט החברתי והלימודי כמובן. לרוב בכיתה ז' רמת הלימודים והדרישות עולה וישנם הרבה ילדים אשר חווים את האינטנסיביות הזאת בקשיים רבים. אחד מהשינויים המשמעותיים הוא בלימוד אנגלית לכיתה ז'. בשלב זה רמת האנגלית עולה והדרישות משתנות ולכן יש לצפות לירידה בציונים.

מה עלינו לעשות בכדי למנוע ירידה בציונים ולהקל על ההתמודדות עם הקשיים?

הדבר הראשון והמשמעותי ביותר הוא כבר בכיתה ו' להתחיל לעבוד על חיזוק הילד מעבר לרמת כיתה על מנת שבכיתה ז' לא ירגיש בפער. אנגלית לכיתה ז' מאופיינת ברמת אוצר מילים גבוהה יותר, דקדוק מתקדם, יכולת שיח והבנת הנשמע. לכן מומלץ לתרגל טקסטים של הבנת הנקרא, לצפות בסרטים ולהקפיד על קריאה להעשרת אוצר המילים. כמו כן מומלץ להקפיד על תרגול שיח, ניתן למצוא קבוצות סקייפ שונות לתרגול שיח. גם את נושא הדקדוק מומלץ לתרגל על ידי פתרון של תרגילים שונים.

אנגלית לכיתה ח'

נושא האנגלית הוא חשוב ומרכזי בכל שנת לימודים. אך בכיתה ח' הוא הופך מרכזי ביותר, היות וזאת השנה בה מתקיימים מבחני מיצ"ב. את מבחני המיצ"ב הראשונים פגשו התלמידים בכיתה ה' ובאנגלית לכיתה ח' הם פוגשים אותם שוב. מטרתו של המיצ"ב לבדוק את רמת התלמיד ולראות האם שולט בכל החומר הנלמד עש אותה נקודת הזמן, אך בעיקר הוא נועד למדוד את רמת לימודי האנגלית בביה"ס.

כיצד נתכונן למבחני המיצ"ב?

בשביל לעבור את המיצ"ב צריך התלמיד לשלוט בהבנת הנקרא, הבנת הנשמע, לדעת להרכיב משפטים ולענות על שאלות. לכן הדרך הטובה ביותר היא פשוט לתרגל. כל תרגול יועיל- ניתן לפתור כל מיני טקסטים עם שאלות, לקרוא ספרים או פשוט לפתור תרגילי דקדוק. ניתן גם לתרגל מיצ"בים ישנים-זאת השיטה המומלצת. בנוסף אנגלית לכיתה ח' מתבססת על לימודי האנגלית מהכיתות הקודמות. ככל שנדאג לבנות בסיס חזק יותר בכיתות הנמוכות יותר, כך יהיה קל לתלמיד בהמשך הדרך.

אנגלית לכיתה ט'

כיתה ט' הינה כיתה מאוד משמעותית וחשובה. בני הנוער אוטוטו מסיימים את הלימודים בחטיבה ועוברים ללימודים תיכוניים וניגשים לבחינות הבגרות. אנגלית לכיתה ט' מאופיינת לרוב בסיום לימודי הדקדוק ומתן דגש נרחב על פתרון טקסטים מסוג אנסין. אנסין הוא טקסט הכולל קטע קריאה ברמות שונות, ושאלות לווידוא הבנת הטקסט. חוץ מהאנסינים, התלמידים נדרשים גם לשלוט באנגלית ברמת שיח ולדעת לכתוב סוגי טקסטים כגון מכתב רשמי או לא רשמי, הבעת דעה ועוד.

כיצד ניתן לעזור לילדנו בלימודי אנגלית לכיתה ט'?

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לוודא כי הילד קורא כמה שיותר. קריאת ספרים, מגזינים, בלוגים או כל תוכן כתוב אחר יעזרו בפיתוח הבנת הנקרא ובהעשרת אוצר מילים החיוניים להתמודדות עם אנסין. דבר נוסף, הנוגע לאנגלית לכיתה ט', הוא כי חשוב להקפיד על תרגול שיח. וודאו כי יש לילדכם מסגרת בה הוא מתרגל את יכולת השיח שלו. דבר אחרון ושוב, הקפידו על תרגילי כתיבה תוך מתן דגש על היכולת הדקדוקית. וודאו כי השימוש בזמנים נכון וכי המשפטים מנוסחים בצורה תקנית. והכי חשוב, תמיד עודדו אותו ותנו לו לבחור את הנושאים עליהם הוא רוצה לקרוא או לכתוב.

אנגלית לכיתה י'

כיתה י' הינה מטלטלת הן לנו והן לילדים שלנו. זוהי השנה בה מתחילות בחינות הבגרות אשר התוצאות שלהן לרוב משמעותיות לקריירה של ילדנו. אומנם אנגלית לכיתה י' אינה מתאפיינת בהיבחנות בבחינת הבגרות אותה השנה, אך מתאפיינת בקושי לא קטן. בכיתה י' התלמידים כבר אינם לומדים דקדוק כפי שהיו רגילים אלא עושים רק בפתרון אנסינים, כתיבה ולימוד ספרות אנגלית. לרוב בכיתה י' גם מחלקים כבר ליחידות לקראת הבגרויות בשנה הבאה.

מה עליי לדעת על מבחני הבגרות באנגלית?

אנגלית לכיתה י' היא אבן דרך משמעותית ולכם כהורים חשוב לדעת מה מצפים מילדיכם. קודם כל חשוב לדעת כי ניתן להיבחן ב-3 יחידות אנגלית ומעלה. כאשר ברוב התיכון כיום משתדלים לשבץ תלמידים ל4 יחידות ו3 יחידות כמעט ונעלמו. מבחני הבגרות מתחלקים ל3 מודלים, וכל מודל מתמקד במיומנות אחרת. שניים מתוך המודלים מתמקדים באנסינים, הבנת הנשמע וכתיבה. המודל השלישי מתמקד בספרות אנגלית ( לתלמידי 4 יחידות ומעלה). מודל הספרות הוא לרוב אינו המודל הראשון בו נבחנים, ולכן לא משנה לכמה יחידות ייגש התלמיד, המבחן הראשון תמיד יהיה אנסין.

אנגלית לכיתה יא'

בכיתה יא' התלמידים נבחנים לראשונה באנגלית. לכן, אנגלית לכיתה יא מאופיינת תמיד  במעט לחץ וחוסר ודאות. הבנה על סוגי המבחנים חשובה ואף מועילה לתלמידים. חשוב לדעת שהמבחן הראשון (הנקרא מודל) הוא  תמיד מבחן הכולל טקסט לקריאה עם שאלות (אנסין). ישנו הבדל משמעותי בין המבחן הראשון של 3, 4 או 5 יחידות. 3 יחידות יבחנו במודל A, 4 יחידות במודל C ו5 יחידות במודל E. ההבדלים בין המודלים הם ברמת אוצר המילים, ופי השאלות והמשימות הנלוות לאנסין. לדגומה – מודל E, המבחן של ה5 יחידות, יכלול חוץ מהאנסין גם תרגיל הבנת הנשמע.

כיצד נתכונן לבגרות?

העצה הכי טובה היא פשוט לתרגל מבחני בגרות ישנים. מומלץ לתרגל את מבני הבגרות תוך שמדמים ממש מבחן בגרות אמיתי. לשים זמנים, להשתמש במילון או מילונית ולנסות להתייחס לתרגיל כמבחן. התרגול הזה חשוב גם למיומנות פתרון המבחן וגם ככל שנפתור מבחנים כך נהיה מנוסים יותר, נכיר את סוגי השאלות ונתרגש פחות כשיגיע רגע האמת. דבר נוסף ומומלץ הוא לקרוא. לקרוא ספרים, עיתונים, בלוגים או כל דבר שמעניין אותנו. הקריאה חשובה כיוון שמאמנת את המוח ומעשירה את אוצר המילים שלנו ושני אלו יחדיו יקצרו את זמני פתרון המבחן ויקלו עלינו.

אנגלית לכיתה יב'

כיתה יב' היא הכיתה האחרונה והמסכמת של לימודי האנגלית. לרוב בשלב זה כבר לא לומדים שום דבר חדש אלא מחזקים ומביאים לידי ביטוי את כל הידע שצברנו. אנגלית לכיתה יב' מאופיינת בעיקר בתוצאות של העבודה הקשה שעשינו ליפני. מבחינת מבחני הבגרות, בשלב זה מסיימים את מודלי הספרות (מודל D או F) ומתחילים להתכונן למבחן הבגרות האחרון- מודל C ל3 יחידות, מודל E ל4 יחידות ומודל G ל5 יחידות ולמבחן האנגלית בעל-פה. חשוב להבין כי הפער בין המבחן הראשון והשלישי גדול מאוד. ישנה קפיצת מדרגה משמעותית ברמת אוצר המילים ובמורכבות השאלות וצריך גם להציג את יכולות השיח שלנו.

לימודי אנגלית לכיתות א' עד יב' באינגליש סנטר

הורים יקרים אנחנו מקווים שמאמר זה אכן נתן לכם המון אינדיקציה מה עושים בבתי הספר השונים בישראל בכל הנוגע ב "לימודי אנגלית לכיתות א עד יב ". במידה ואתם מחפשים מרכז ללימודי אנגלית או קורס אנגלית באינטרנט עבור ילדכם אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעזור לכם בכל נושא הקשור לשפה האנגלית.

לפרטים נוספים ניתן להשאיר שם וטלפון, ואנו נחזור אליכם בהקדם.​